ZSO nr 15 w Sosnowcu

Akademia Młodych Biologów „Lykeion"

Kategoria: Aktualności Marek Czerwiec / June 25, 2015

Uczennice naszego gimnazjum Zuzanna Drewniak, Izabella Sośniak, Agat Suleja wezmą udział w Projekcie Edukacyjnym Akademia Młodych Biologów „Lykeion".  Jest to projekt realizowany w Pracowni Biologii i Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach.  Jego celem jest współpraca wybitnie uzdolnionych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z naukowcami uczelni wyższych, w dziedzinie matematyczno-przyrodniczej. W tym roku do projektu zakwalifikowało się 16 uczniów z województwa śląskiego, w tym trzy uczennice naszego gimnazjum.

Projekt z założenia jest początkiem, który w przyszłości daje szansę na działalność naukową na najwyższym poziomie. Nadrzędnym celem Akademii jest zaangażowanie młodych, zdolnych ludzi  z województwa śląskiego w rozwijanie swoich zainteresowań. Akademia stwarza większe możliwości eksperymentowania i obserwacji dzięki współpracy uczniów z naukowcami uczelni wyższych, takich jak: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu, Politechnika Śląska  w Gliwicach, jak również Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Uczestnictwo w projekcie przybliża zasady pracy naukowej jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

23 czerwca wspólnie z opiekunem dr Ewą Mróz uczennice wzięły udział w V KONFERENCJI  NAUKOWEJ AKADEMII MŁODYCH BIOLOGÓW „LYKEION”, gdzie mogły dowiedzieć się na czym projekt polega i wysłuchać wykładu zarówno kadry profesorskiej Uniwersytetu Śląskiego, jak również wykładów swoich młodszych kolegów, którzy przedstawiali swoje projekty, które między innymi były prezentowane przez nich na międzynarodowych konferencjach. Nasze  uczennice zapisały się również na tygodniowe wakacyjne warsztaty edukacyjne.

Udostępnij