Jakub Karnowski

Kategoria: Oskar(d) Staszica Marek Czerwiec / March 3, 2015

Bez wątpienia jako Prezes PKP na dzisiejszą uroczystość przyjechał pociągiem a wiadomo, że co jak co, ale dworzec kolejowy to dla Sosnowca miejsce wyjątkowe, rzec można – kultowe. Stało się przecież kolebką jego miejskości. Dzięki osobie Laureata staje się ono dziś wręcz matką wszystkich polskich dworców. Nasz Gość, choć osiadły w Warszawie, nigdy na dobre Sosnowca nie opuścił. Tak, jak nie odszedł ze swojej szkoły, w której w roku 1992 zdał maturę i odebrał świadectwo od dyrektora Bogusława Kabały. Pozostaje z nią w bliskim, osobistym kontakcie. Zawsze można na niego liczyć, a przecież jako były dyrektor w Banku Światowym, na liczeniu to on zna się jak mało kto… Laureat Oskar(d)a Staszica w kategorii „ Życie Gospodarcze” – Pan Jakub Karnowski.

Jakub Karnowski od kwietnia 2012 roku jest Prezesem Polskich Kolei Państwowych (PKP SA). Jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz University of Minnesota. Był stypendystą The Margaret Thatcher Foundation w London School of Economics. Posiada tytuł Chartered Financial Analyst, potwierdzający kwalifikacje w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Jest adiunktem w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. 
W Ministerstwie Finansów pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego i doradcy ministra finansów (1997-2000). Pracował jako doradca ds. makroekonomicznych w PKPP „Lewiatan” (2000-2001). Był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, a później dyrektorem departamentu zagranicznego NBP (2001-2003). Pracował w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie, jako zastępca dyrektora wykonawczego (2003-2008). Pełnił funkcję prezesa PKO TF (2008-2012). Od 2010 do 2013 r. był członkiem zarządu CFA Society of Poland.

Źródło:http://m.pkpsa.pl/pkpsa/zarzad/jakub-karnowski.html

Źródło zdjęcia: http://www.kurierkolejowy.eu/images/news/Karnowski_Jakub2_fot_pkpsa.jpg

 

Udostępnij