Andrzej Dziuk

Kategoria: Oskar(d) Staszica Marek Czerwiec / March 3, 2015

Maturę złożył w roku 1973 przed panią dyrektor Lidią Owczarską. Uczył się dobrze, ale prawdziwie Czystą Formę osiągnął, gdy po studiach w krakowskiej PWST osiadł w Zakopanem. Jego dziełu poświęcono w szkole salę lekcyjną. I to nie byle jaką, bo oznaczoną numerem 40 i 4. Do Sosnowca powraca rzadko. Swoje życie związał z Tatrami, tak jak Jego wielcy poprzednicy – zakopiańska bohema. Ale staszicowska młodzież zawsze może liczyć na specjalne traktowanie, gdy podczas obozów narciarskich zechce odetchnąć w teatrze Witkacego wymyślonym, stworzonym i kierowanym przez ich wielkiego kolegę ze szkoły. Laureat Oskar(d)a w kategorii „Sztuka” – Pan Andrzej Dziuk.

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, mający za sobą rok nauki na wydziale Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1980 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, które zakończył z wyróżnieniem w roku 1984.(…) 

Dyrektor i reżyser w jednej osobie jest twórcą większości spektakli, przenosząc dzieła literackie (niekoniecznie dramaty) na scenę, dokonuje w nich dużych zmian - jest autorem opracowań tekstów swoich przedstawień i adaptacji.(…) Inspiracją dla jego twórczości są dramaty Witkacego (…) Reżyserował także spektakle plenerowe oraz przedstawienia wykorzystujące niestandardowe miejsca na potrzeby teatralne. (…)

Jako założyciel i pomysłodawca zakopiańskiego Teatru Witkacego od ponad 20 lat konsekwentnie tworzy spektakle "nieobojętne", dotykające ludzi dzisiejszych, aczkolwiek odżegnujące się od zbyt dosłownie pojętej aktualizacji(…) Teatr im. Witkiewicza jest TEATREM ARTYSTYCZNYM - takim, o jaki wołał jego duchowy patron. (…)

Źródło: http://www.witkacy.pl/andrzej-dziuk.html

 

 

Udostępnij