Pożegnanie Partii TAK – Tradycja Aparycja Kreatywność

Kategoria: Samorząd Szkolny Partia TAK / November 11, 2014

Pożegnanie Partii TAK – Tradycja Aparycja Kreatywność

Jak co roku w naszej szkole podczas akademii z okazji Święta Niepodległości odbyło się oficjalne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu. To wyjątkowa chwila dla wszystkich zaangażowanych w życie naszej szkoły, którzy przez rok aktywnej działalności samorządowej poświęcali każdy dzień swojemu ukochanemu „Staszicowi”.

 

Kiedy 12-ego listopada 2013 roku podczas podobnej akademii obejmowaliśmy ster władzy, nie spodziewaliśmy się, że życie szkoły stanie się ważniejsze niż to prywatne. Mimo wielu wyrzeczeń, często zarwanych nocy, ogromnego stresu związanego z odpowiedzialnością, z jaką wiąże się praca w Samorządzie, działaliśmy w przeświadczeniu, że nasza praca ma sens i nie myliliśmy się. Potwierdzeniem tego mogą być najważniejsze inicjatywy, które udało nam się powołać do życia.

Największym wyróżnieniem dla naszego Samorządu Uczniowskiego była możliwość współorganizowania obchodów Jubileuszu 120-lecia istnienia naszej szkoły. To dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w tych wydarzeniach po stronie organizatorów i gospodarzy.

W roku szkolnym 2013/2014 zorganizowaliśmy między innymi:

·         „Staszic Music Festival”

Sobotni koncert charytatywny, z którego dochód przekazany został na rzecz Sosnowieckiego Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła. Impreza odbyła się 14.06.14r. na naszym szkolnym boisku. W czasie festiwalu udało nam się zebrać ponad 4 tysiące złotych. Patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. Patronat medialny nad naszym wydarzeniem objęły: TVP Katowice, Radio Eska, Twoje Zagłębie, Dziennik Zachodni.

·         „Dzień Dialogu”

Spotkanie ekumeniczne zorganizowane w ramach rekolekcji 8 kwietnia 2013 roku,
w którym udział wzięli zaproszeni przedstawiciele 5 odłamów chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w RP, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Rzymsko–Katolickiego, Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego. Patronem honorowym wydarzenia byli: Biskup Diecezji Sosnowieckiej Ks. bp Grzegorz Kaszak oraz Członek Zarządu Województwa Śląskiego Arkadiusz Chęciński. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Em, TVP Katowice, Tygodnik Niedziela.

·         „Daj zebrze pasek”

Seria akcji organizowanych na szkolnym „dywaniku”, podczas których sprzedawaliśmy naleśniki, ciasta i tosty na rzecz nowego symbolu szkoły – zebry „Stasi”, którą zaadoptowaliśmy ze Śląskiego ZOO w Chorzowie.

·         Freshers’ Week”

Trzecia edycja „Tygodnia Świeżaków” w ramach której w pierwszym tygodniu września odbyło się wspólne śniadanie wszystkich uczniów na boisku szkolnym, a także wycieczki po szkole dla uczniów klas pierwszych gimnazjum i liceum.

·         „Tydzień Tolerancji”

Seria spotkań z przedstawicielami Sosnowieckiego Hospicjum Św. Tomasza Apostoła, społeczności żydowskiej, a także Muzułmańskiej Fundacji Pomocy.

·         „Maraton Pisania Listów Amnesty International”

Akcja zorganizowana 10 grudnia 2013 roku, w czasie której uczniowie Staszica i wszyscy mieszkańcy Sosnowca mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

·         „Staszic Open”

Seria turniejów tenisa ziemnego przeznaczona dla uczniów i absolwentów organizowana we współpracy z prof. Mizerskim w szkole oraz na kortach opodal szkoły.

·         „Walentynkowe Wybory Miss i Mistera Szkoły”

Szkolny konkurs piękności organizowany wśród uczniów i nauczycieli składający się z kilku konkurencji takich jak: wiązanie krawata na czas, zaplatanie warkocza, czy konkurs fotograficzny na fanpage SU.

·         Turniej „100-latków”

Zorganizowany we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego w ramach obchodów jubileuszu 120-lecia szkoły turniej piłki nożnej szkół, które mają ponad 100 lat. Uczestniczyły w nim:   IV LO im. Stanisława Staszica, III LO im. Bolesława Prusa oraz II LO im. Emilii Plater

·         „Staszicowskie Igrzyska Olimpijskie”

Zorganizowana 17 czerwca 2014 roku olimpiada międzyklasowa, której główną nagrodą było ufundowane przez Samorząd Uczniowski wyjście do kina dla całej klasy na film „Bogowie” w październiku tego roku.

·         „Sportowy Festyn Staszicaków”

Zorganizowane we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego w ramach obchodów jubileuszu 120-lecia szkoły festyn sportowy, w czasie którego absolwenci naszej szkoły zmierzyli się z obecnymi uczniami „Staszica” w takich konkurencjach, jak: piłka nożna, siatkówka czy koszykówka.

Ponadto jako Samorząd Uczniowski zorganizowaliśmy trzy turnieje piłki nożnej halowej we współpracy z prof. Grabowskim (Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej, Memoriał im. Jana Strzeleckiego oraz Turniej z okazji Dnia Chłopaka), wybory szkolnego Łobuziaka, „Kawę i herbatę” podczas wszystkich zebrań z rodzicami, a także współorganizowaliśmy Dni Otwarte Liceum. W ostatnim czasie wypuściliśmy również serię szalików „Staszica”, przywróciliśmy do życia kącik „Pożyczę/Podzielę się” oraz sprowadziliśmy do szkoły Betlejemskie Światełko Pokoju. Rozpoczęliśmy również przygotowania do remontu szkolnych pryszniców oraz zamówienia bluz „Staszica”.

Na koniec kadencji postanowiliśmy pozostawić po sobie pamiątkę, z której korzystać będą zarówno nasi uczniowie jak i niektórzy nauczyciele, kupując szkole dwie białe tablice ceramiczne, które zostaną zamontowane w sali prof. Chałupskiej. Zorganizowaliśmy także zbiórkę makulatury, z której zebrane fundusze przekazane zostaną na odbudowę sosnowieckiej katedry, jako odzew społeczności „Staszica” na apel Ks. bp Grzegorza Kaszaka o pomoc w odbudowaniu najważniejszego zabytku w naszym regionie. 

W imieniu Samorządu Uczniowskiego pragniemy podziękować wszystkim, którzy przez cały rok wspierali nasze działania. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w życie Samorządu uczniom, którzy często poświęcali swój wolny czas, aby pomóc nam realizować te wszystkie nowatorskie inicjatywy. Dziękujemy także Dyrekcji, Radzie Rodziców, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc, wyrozumiałość i każdą cenną radę. Dziękujemy również rodzicom, absolwentom oraz wszystkim współpracownikom spoza szkoły, bez których aktywnego wsparcia, chłodnego spojrzenia na niektóre sprawy, ogromnego doświadczenia, którym się z nami dzielili oraz wsparcia finansowego nasze działania zatrzymałyby się na fazie planów. To dzięki wszystkich Państwa pomocy udało nam się zorganizować tak wiele nowatorskich inicjatyw, które umocniły pozycję naszej szkoły w regionie. Wspólne działania przyciągnęły uwagę mediów, lokalnego społeczeństwa, a także sponsorów i instytucji oświatowych. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy za troskę o tradycję szkoły, jej kultywowanie oraz aktywne kształtowanie atmosfery, która w niej panuje.

Założenie „Partii TAK – Tradycja, Aparycja, Kreatywność” oraz start w wyborach to najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć w naszym życiu. Zdobyte przez ten rok w samorządzie „Staszica” doświadczenie, znajomości oraz radość ze służby innym są dla nas bezcenne. Życzymy jak najwięcej sukcesów nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, aby na swojej drodze spotykali tak wspaniałe osoby,  oddane życiu szkoły i służbie innym, z jakimi my mieliśmy zaszczyt współpracować.

Zapraszamy do fotogalerii, w której przypominamy organizowane przez nas akcje :)

 

Samorząd Uczniowski 2013/2014

 

 Partia TAK                

Udostępnij